Testy Peugeot

Test Peugeot 5008 1,6 THP – SUVeréně rodinný

Vítám vás u příležitosti testování nového SUV značky Peugeot. V minulé generaci byla 5008 zástupcem segmentu MPV, dnes se řadí k SUVéčkům. Se sedmimístným interiérem tak chce zaútočit na Škodu Kodiaq, Nissan X-trail či Mitsubishi Outlander. Oproti konkurentům nenabízí pohon všech kol, na druhou stranu se může pyšnit opravdu komfortním interiérem. Čím nás přeběhlík z kategorie MPV do segmentu sportovně užitkových vozů zaujal?

Design
Exteriér vozu prošel výraznou proměnou, stále je však vidět z minulosti příslušnost k segmentu MPV. To přináší výhody především v prostornosti interiéru. Novince se tak vkusným způsobem podařilo zkombinovat prvky obou segmentů a vytvořit tak designově extravagantní kousek. Především příď vozu zaujme minimálně originálními světlomety s full led technologií a rozměrnou mřížkou chladiče. Z profilu se prezentuje pohlednými disky kol z lehké slitiny, dynamickými střešními ližinami a mohutným oplášťováním. Silueta vozu spíše připomíná právě zástupce MPV, ale díky světlé výšce a oplastování je plnohodnotným SUVéčkem. Na zádi se mi moc líbí ledkové světlomety s charakteristickým světelným podpisem, ani zde nechybí mohutný plastový nárazník, jenž chrání lak karoserie před oděrky.


Interiér
Díky přítomnosti v segmentu SUV se Peugeot může pochlubit vyšší světlou výškou, která zaručí i pohodlné nastupování do vozu. Interiér nové 5008 je pastvou pro oči. Byť jsem zastáncem spíše konzervativnějších palubních desek, musím říct, že mě interiér baví svojí originalitou a nápaditostí. Moc se mi líbí tato chromová lišta, která plynule přechází až na středový panel, kde vytváří ideální prostor pro umístění ovladačů v klavírním provedení. Na co si budete muset chvíli zvykat je pežoťácký I-kokpit, jenž kombinuje digitální budíky s nízko umístěným volantem střídmých rozměrů. Po interiéru je rozmístěno hned několik odkládacích prostorů. Jeden a půl litrovou lahev pojme odkládací prostor pod loketní opěrkou, lahev s klidem můžeme umístit jak do předních dveří, tak do těch zadních. Před spolujezdcem má své místo klasická schránka pro rychlé odložení drobností. Multimediální navigační systém s osmi palcovou dotykovou obrazovkou mě oslovil opravdu hezkým grafickým zpracováním, navigace funguje bez sebemenšího zaváhání. Výtku mám však k ovládání klimatizace právě za pomoci dotykové obrazovky. Raději používám ovladač na středovém panelu, než klikání na obrazovku. Pochvalu však zasluhují sedadla s elektrickým nastavením a masážními programy jak pro řidiče, tak i pro spolujezdce. Rozvor dosahující hodnoty 2,840 milimetrů stojí za neskutečným prostorem pro zadní pasažéry. Sedadlo řidiče mám nastavené na sebe a  přesto mi vzadu zbývá před koleny přibližně 15 centimetrů místa. Sedadla druhé řady jsou jednotlivá, a tak se můžete posunout či sklopit opěradlo a udělat si tak maximální pohodlí. Na všech sedadlech druhé řady pak nalezneme systém Isofix pro bezpečné uchycení dětských autosedaček. Použít můžeme i sklopný stoleček, roletku na okno či připojit chytré zařízení přes USB porty. Přístup do třetí řady sedadel je samozřejmě trochu stísněný, ale po usednutí je situace až překvapivě komfortní. Delší cesty bych tady nechtěl trávit, ale místa nad hlavou mám dostatek, před koleny to není žádná hitparáda, ale ve výsledku jsem mile překvapen prostorností, zde ve třetí řadě sedadel.


Zavazadelník
Páté dveře disponují elektrickým otevíráním a možností otevření podkopnutím pod nárazníkem. Což oceníte při příchodu k autu v obložení nákupních tašek. Když máme sedmimístný interiér, pojme 5008 minimum zavazadel, jednoduchým zatáhnutím v mžiku sedadla sklopíme a objem se zvýší na 702 litrů. Pokud bychom sedadla třetí řady vyjmuly z vozu, objem se zvýší na 780 litrů. Zavazadelník je skutečně předností 5008, největší pochvalu zasluhuje praktičnost, jedním zatáhnutím dokážete v mžiku připravit sedadla pro cestující ve třetí řadě sedadel. Pokud již sedadla nejsou třeba, opět jednoduše jedním zatáhnutím sedadlo sklopíte. Stejně jednoduše lze sklopit sedadla druhé řady, pokud tak učiníte, objem se zvýší až na ohromujících 1.862 litrů. V případě úplného vyjmutí sedadel třetí řady se objem zastaví na konečné hodnotě 1.940 litrů.
Jízda
Nová 5008 má ve své nabídce dva naftové agregáty a to patnáctistovku s výkonem 96 kilowat a dvoulitr s výkonem 130 kilowat. Co se týče benzínu, základní jednotkou je dvanáctistovka produkující 96 kilowat. Druhou jednotkou je námi testovaná jedna šestka THP s maximálním výkonem 121 kilowat ve spojení s šestistupňovou automatickou převodovkou. Výkon 121 kilowat je z mého pohledu naprosto dostačující, i s tak obrovským vozem si dokáže s klidem pohrát. Závodníka v něm však nehledejte, především pak z pohledu řízení. Při dynamičtější jízdě chybí větší pocit spojení s vozovkou a tak ani 5008 nebudete chtít nějak více prohánět. Řízení a především podvozek je nastaven na jinou disciplínu a tou je komfort. Zde se cítí jako ryba ve vodě, podvozek skvěle filtruje i větší nerovnosti, celkově je měkčeji nastavený a nabízí opravdu skvělý komfort. Advanced Grip control ovladač, jenž nabízí 5 jízdních režimů, mimo jiné i volbu sněhu, a tak jsme toho využili. Grip control nedělá nic jiného, než jen upravuje chování elektronického stabilizačního systému. Na sněhu tak 5008 dostává potřebný výkon na přední kola a snaží se do posledních chvil danou situaci zvládnout. Obstojně funguje i asistent pro sjezd kopců, jenž je součástí právě Advanced Grip control, za který se mimochodem připlácí 12.000 Kč. Pokud nebudete s 5008 každý víkend podnikat výlety mimo silnice, asi tento ovladač najde minimálního využití. Na druhou stranu musím 5008 pochválit, na polních a lesních cestách se chovala sebejistě, světlá výška dle výrovce dosahuje hodnoty 23 centimetrů, takže na nezpevněných cestách nebudete mít problém. Každopádně hlavní pole působnosti má 5008 na okreskách a dálnicích, zde umí být skvěle komfortní.  Odhlučnění je z mého pohledu zdařilé, aerodynamický hluk se začne hlásit až při dálničních limitech, a tak se jízda nese na vlnách klidu.


Verdikt
Po týdenním testování jsem byl moc rád, že si nová 5008 ponechala své přednosti v komfortu a prostornosti. Největší slabinou oproti konkurentům je absence pohonu všech kol. Grip control vám žádné schopnosti pro jízdu v terénu nedá, a tak mi přijde i zbytečné za něj připlácet. Byť jsme 5008 projeli po polních a lesních cestách, nemusím asi nikoho dlouho přesvědčovat, že tento vůz je doma především na okreskách a dálnicích. Mínusové body uděluji za ovládání klimatizace přes dotykovou obrazovku. Pocitově mi chyběl pořádný volant a lepší odezva od kol při dynamičtější jízdě. Naopak plusy rozdávám za variabilní interiér s řadou odkládacích prostor, oslovil mě komfortně nastavený podvozek a prostor pro zadní cestující včetně zavazadelníku.

Facebook Comments

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.